Jak zařídit malý balkon? Praktické tipy.

Jak zařídit malý balkon? Praktické tipy.

Může malý balkon sloužit v létě k něčemu jinému než k sušení prádla? Často tento prostor zanedbáváme. Přes zimu se balkon promění v odkladiště "nepotřebných" věcí a na jaře netušíme, co na malém balkoně vymyslet, aby se alespoň trochu podobal terase snů. Pokud stále přemýšlíte, jak levně a hezky zkrášlit svůj balkon - jste na správném místě! Dáme Vám několik tipů, na co si dát pozor při výzdobě mini balkonu v paneláku.

PROČ POTŘEBUJEME MALÝ BALKON?

Kde se ale vzal nápad připevnit kousek betonové podlahy ke zdi budovy bez střechy? Vše začalo ve Varšavě v roce 1740, kdy Stanisław Poniatowski koupil pozemek na Krakowském předměstí. Přímo na ulici postavil jednopatrový palác. Na přeplněném Krakowském předměstí však chyběl prostor pro reprezentativní příjezdovou cestu k paláci - nahradil ji honosný balkon. Tento novátorský nápad okamžitě nadchl obyvatele Varšavy a navždy se zapsal do polské architektonické krajiny.

V průběhu dějin města doprovázel následující generace při vedení společenského života. Byl to otevřený a zároveň bezpečný prostor, odkud bylo možné sledovat sousedská dobrodružství, poskytoval spolehlivou předpověď počasí, nahrazoval interkom, když bylo nutné vrátit se domů ze dvora a stal se tichým útočištěm během rušných domácích večírků.

Než tedy na balkoně vyhodíte další starý květináč nebo mokrý mop, připomeňte si, jak chytře upravený malý balkonový prostor může být pro Váš domov přínosem.

NÁPADY PRO MALÝ BALKON SE ZDMI

Na velikosti bezpochyby záleží. Nebo spíše - na malé velikosti. Malý balkon vyžaduje, abychom prostor velmi přesně naplánovali. Začněte tím, že změříte užitnou plochu balkonu.

Pokud je Váš balkon ohraničen alespoň jednou stěnou - jste šťastlivec! Balkonová stěna nebo stěna budovy nabízí mnoho designových možností. Můžete vedle ní umístit sedačku z palet s vysokým opěradlem a nad ni zavěsit záhon se zelenými rostlinami, romantické šňůry lampiček nebo instalovat mělkou uzavíratelnou skříňku (např. na lucerny a drobné světelné dekorace).

Balkonová stěna má ještě jednu výhodu - chrání nás před větrem. Pokud máte malý balkon s alespoň jednou boční stěnou, můžete na něj bez obav umístit kokonové křeslo.

Dvě stěny proti sobě představují ideální uspořádání, které umožňuje například zavěšení... houpací sítě! Je to skvělá volba pro relaxaci na malém balkoně, protože houpací síť můžete kdykoli odstranit, a získat tak místo pro již zmíněný sušák na prádlo.

Pokud Vás více oslovuje varianta se dvěma židlemi umístěnými "proti sobě", určitě si nevybírejte terasový nábytek s širokými nohami. I když se Vám může zdát, že kovová konstrukce židle je lehká a sedák malý, detail, jako jsou široce rozkročené nohy, může ohrozit pohodlí malého balkonu.

Přemýšlejte také o tom, kam nábytek po skončení balkonové sezóny uložíte. Pokud doma nemáte dostatek místa, zvolte skládací židle a stoly nebo si na malém balkoně zařiďte sezení s funkcí úložného prostoru na polštáře. Alternativou je vybrat si na svůj mini balkon nábytek, který bude součástí Vašeho domácího prostoru po celý rok: kovový konferenční stolek se může proměnit ve stojan na květiny, balkonové židle se připojí ke kuchyňskému stolu nebo toaletnímu stolku a dřevěná lavice najde místo v předsíni nebo ložnici.

Třetí možností uspořádání zdi je otevřený balkon se zdí na straně bytu. V tomto uspořádání máme k dispozici dlouhý a úzký prostor. Pod parapetem bude zajímavě vypadat rustikální lavička nebo v pohodlnější variantě lehátko či slunečník.

Zde však musíme mít na paměti jeho značnou velikost. Takový kus nábytku vyplní prakticky celou plochu balkonu, ale umožní nám skutečně relaxovat pod širým nebem. Zvažte pak přeměnu venkovního parapetu na polici, která bude sloužit jako praktický stolek.

JAK ZAŘÍDIT MALÝ BALKON BEZE STĚN?

Nejméně přívětivou variantou je balkon, který je otevřený ze tří stran a navazuje na byt okny přes celou šířku balkonu. V takové situaci jsme vystaveni vanoucímu větru a přívalům deště. Chcete-li se alespoň trochu chránit před povětrnostními vlivy, vyložte stěny zábradlí rákosem nebo syntetickou rohoží.

Zařízení mini balkonu s velkým oknem má zásadní význam pro estetiku obývacího pokoje. V létě, když jsou zvednuté závěsy a žaluzie, máme výhled na balkon po celý den. Je proto vhodné dbát na jeho úpravu tak, aby oči spíše těšil, než aby je děsil. Zvolte subtilní dřevěné nebo ratanové židle a na balustrádu zavěste skládací stolek, který můžete v případě letní bouřky snadno demontovat.

Alternativou k tradičnímu uspořádání balkonových židlí je instalace skládací desky po celé délce balkonového zábradlí. Pokud máte v kuchyni ostrůvek s hokery, můžete je kdykoli přidat k této desce / stolu na balkoně a vychutnat si kávu na čerstvém vzduchu.

Je váš balkon zabudován shora? Využijte tento prostor k zavěšení brazilské houpací sítě nebo dekorativních květináčů. Pokud je Váš balkon po většinu dne vystaven slunečnímu záření, vybírejte z těchto druhů rostlin: plamének, levandule, muškát, surfinie, komonice, macchie nebo travnaté rostliny. Na malém balkoně není místo pro stojící květináče. Při montáži záhonových květináčů na zábradlí volte květináče obdélníkového tvaru.

JAK VYTVOŘIT ÚTULNÝ BALKON?

Co položit na podlahu balkonu, aby působil útulně? Skvělou volbou jsou venkovní koberce. Koberec na terasu se na balkon skvěle hodí, zejména pokud je prodloužením obývacího pokoje kvůli širokým balkónovým dveřím. Pak si vyberte vzor a barvu venkovního koberce, které budou ladit s designem interiéru Vašeho domova.

Balkonové koberce jsou ošetřeny speciální hydrofobní vrstvou, která je chrání před škodlivými účinky vlhkosti. Pokud Váš balkon nemá stříšku, zvolte koberec světlé barvy. To proto, že sluneční paprsky mohou způsobit vyblednutí barvy.

Nezapomeňte na strukturované a barevné polštáře a deky. Dodají Vašemu venkovnímu nábytku charakter. Dřevěné židle získají na pohodlí, pokud na jejich sedáky uvážete měkké polštáře.

Útulný balkon neslouží jen k pití ranní kávy. Na pěkně zařízeném balkoně lze strávit nejednu teplou letní noc. Abyste neoslňovali sousedy agresivním zářivkovým světlem, zavěste na zábradlí dekorativní led lampy a do květináčů umístěte solární světla. Pokud máte okenní parapet nebo nízký konferenční stolek, naaranžujte na ně barevné skleněné dekorace.

ČÍM ZAKRÝT MALÝ BALKON?

Když máme malý balkon, poslední, za co se nám chce utrácet, je investice do markýzy nebo profilované panelové stříšky. Jak tedy malý balkon levně ochránit před sluncem?

Pokud je nad naším balkonem balkon souseda, můžeme na něj připevnit háčky a zavěsit na něj záclonu či závěs. Tím vytvoříme ochrannou clonu a zároveň umožníme průchod vzduchu. Jakmile se počasí změní na deštivé, můžete ji snadno odstranit.

Na otevřeném balkoně je jedinou bezpečnou možností instalace poloparapetu nebo terasového slunečníku. Na malém balkoně lze s úspěchem upevnit slunečníky určené k zapíchnutí do země. Přišroubují se do zábradlí nebo do zdi pomocí speciálních držáků. Před montáží se však ujistěte, že slunečník lze volně rozložit a že stín padne na správné místo.

PĚKNÝ MALÝ BALKON - SHRNUTÍ

Jak vidíte, vytvoření pěkného balkonu na malém prostoru nemusí být časově náročné. Útulný malý balkon můžete vybavit levně a bez větší námahy. Nejdůležitější je dobře naplánovat každý detail a zvolit řešení na míru svým potřebám a možnostem designu balkonu.

Nezapomeňte se stoprocentně ujistit, že nábytek a doplňky jsou vhodné pro venkovní použití. A pokud ano, jak by měly být skladovány, čištěny a chráněny. Pokud Vás zajímá, jak pečovat o ratanový nábytek, podívejte se na náš článek o ratanovém nábytku na terase a balkoně.

To Top