Jak sladit závěsy se záclonami?

Jak sladit závěsy se záclonami?

Jak sladit závěsy se záclonami, aby tvořily harmonickou dvojici? Bohatství vzorů a odstínů dokáže zamotat hlavu. Kromě znalostí, jak kombinovat textury a barvy, budete potřebovat i několik praktických tipů, aby umění zdobení oken už nebylo veřejným tajemstvím.

DÉLKA ZÁCLON A ZÁVĚSŮ

Pokud si lámete hlavu s výběrem ideální délky záclon, přečtěte si náš článek: "Jak správně pověsit záclony?". Jakmile si vyberete správnou délku, přizpůsobte k nim závěsy. Platí jedno základní pravidlo proporcí: závěsy nesmí přesahovat okraj záclon. To platí jak pro horní okraj, tak pro konec u podlahy.

Neznamená to však, že záclony musí být přesně stejně dlouhé jako závěsy - mohou být o něco kratší. Někdy záclony dosahují k parapetní lince (krátké záclony) a závěsy za výhledem z okna - dotýkají se podlahy. Pokud jde o horní okraj, snažte se použít stejný systém připínání. Zavěšení záclon na kroužky a závěsů na jabotky nebo háčky je dekorativní přešlap. Proto je nejlepší zvolit záclony se stejným systémem připínání jako závěsy.

Optimální je zavěsit záclony a závěsy na dvojitou záclonovou tyč nebo dvojitou kolejnici. To nám dává nejvíce možností pro styling (řasení) látky. Dvojitá záclonová tyč je nezbytná, pokud chceme, aby byly závěsy pohyblivé. Pokud chceme, aby záclony a závěsy byly čistě dekorativní, můžeme je zavěsit na jednoduchou tyč nebo kolejnici.

USPOŘÁDÁNÍ ZÁCLON A ZÁVĚSŮ

Výběr správného materiálu pro záclony a závěsy je důležitý pro výsledný efekt okenní dekorace a pro jejich uspořádání při zavěšení na záclonovou tyč. Pokud si vyberete závěsy, které jsou nařasené "natrvalo", například s našitou flexou nebo páskou, nesmíte zapomenout vybrat záclony se stejným upnutím. V závislosti na tom, kolik látky je použito na ušití závěsu, můžete dosáhnout různého výsledného efektu závěsu.

Nejlépe vypadají kombinace záclon a závěsů zmačkaných ve stejné míře. Druhou možností je zavěsit řasené závěsy a záclony nechat hladké. Nedoporučujeme však kombinovat nařasené záclony s hladkými závěsy. Závěsy pak budou vypadat příliš úzké - jako by chybělo několik centimetrů šířky látky.

JAK VYBRAT BARVU ZÁCLON A ZÁVĚSŮ?

Barvu a vzor záclon a závěsů vybíráme podle stylu interiéru a našich osobních preferencí. Měli bychom si však zapamatovat několik základních pravidel uspořádání okenních textilií, díky nimž bude snazší zvolit ideální kombinaci, nebo se alespoň - vyvarovat chyb v aranžování. Čím začít?

1. Rozhlédněte se po svém interiéru. Určete převládající barevnou paletu čalounění nábytku, přehozů, koberců a stěn. Barvu závěsů sice nesladíte s odstínem stěn, ale neměly by si vzájemně konkurovat. Pokud Váš domov nemá jednotnou barevnou paletu, je bezpečné zvolit barvu závěsů o 2 tóny tmavší nebo světlejší než je barva stěn.

2. Jakmile se rozhodnete pro barvu závěsů, slaďte je s odstínem záclon. Záclony se obvykle vyskytují v pastelových barvách růžové, modré, béžové, bílé a šedé. Nezapomeňte, že bílá barva, stejně jako jakákoli jiná barva, může mít studený nebo teplý tón. Měla by ladit s tonalitou závěsů. Pokud si nejste jisti, jaký odstín látky se bude hodit k ostatním doplňkům, zvolte čistě bílou. Záclony se vyrábějí z poloprůhledných materiálů, aby oknem procházelo světlo. Pokud je místnost poměrně tmavá, zvolte čistě bílou bez dalších vzorů.
3. Dodržujte minimalistický přístup. I když máte eklektický styl interiéru, měli byste se řídit následujícím pravidlem: pokud je závěs vzorovaný, měla by být záclona hladká nebo ve stejném vzoru. Kombinace květinových závěsů s geometrickým motivem na tylové zácloně může vypadat nevkusně.

4. Chcete-li dekoraci okna dodat zajímavý vzhled, můžete použít techniku vrstvení. Záclony by měly viset na záclonové tyči blíže k pohledu z okna, zatímco závěsy by měly viset vpředu. Záclony mohou být průhlednější (např. krepové, síťované nebo tylové záclony zakončené v horní části střapci), zatímco závěsy mohou být ušity z těžších materiálů velurového typu. Tento způsob umožňuje regulovat množství světla přiváděného do místnosti.
5. Pokud sníte o tom, že budete mít závěsy uprostřed připnuté ozdobnou šňůrkou, nezapomeňte, že při výpočtu šířky záclon k nim přičtěte 2 x 0,5 šířky řaseného závěsu. Vyhnete se tak nevzhledné mezeře mezi látkami.
6. Při zavěšování záclon a závěsů na stejnou záclonovou tyč zahněte okraj záclonové látky zespodu nebo při zavěšování záclony vynechejte první tah/kolečko/háček. Tímto způsobem opticky vytvoříte dojem vrstvení textilií.

Nezapomeňte, že nejdůležitější je zvolit řešení, které vyhovuje Vašemu vkusu a stylu interiéru. Experimentujte a hrajte si s možnostmi a určitě najdete dokonalou kompozici záclon a závěsů!

To Top